Сонячні станції для домогосподарств в умовах війни

ПРИВІТ МИ З УКРАЇНИ!

В останніх моїх новинах все частіше з’являлася інформація про військову техніку, яка може допомогти нашім ЗСУ зупинити ворога, яким є РФ і перейти до наступу, щоб визволити від окупантів усю українську територію. Головне, зберегти життя нашим воїнам. Але поручь з військовою технікою, в умовах війни, є дуже важливий сектор економіки, це енергетика. Російські бомбові атаки з літаків і дронів зруйнували у багатьох містах станційне обладнання і мережі, що призвело до критичного стану систему електропостачання на усій території України.

В ці часи дуже актуальним напрямком стало децентралізоване енергопостачання. Саме об’єкти сонячної і вітрової енергетики, змогли частково локально забезпечити живлення лікарень і населення.

Як свідчить офіційна статистика, останніми роками в Україні сектор сонячної енергетики нарощував потужності швидкими темпами. Так, у 2020 році Україна увійшла до топ-5 європейських країн за темпами зростання галузі сонячної енергетики, а загалом у вересні 2022 року в Україні офіційно налічувалось вже близько 51,5 тисяч домогосподарств, які використовують сонячні панелі. Досвід використання домашніх електростанцій під час військових дій підкреслив важливість децентралізованої локальної генерації.

Нове розуміння сонячної енергетики

Початок повномасштабних бойових дій змінив ставлення до сонячної енергетики — на перший план вийшло питання енергетичної безпеки й незалежності. Завдяки сонячним електростанціям (СЕС) жителі, які перебували в зоні бойових дій, мали доступ до електроенергії та могли забезпечити освітлення в укриттях, приготувати їжу та зарядити гаджети, щоб не залишитись без зв’язку у складні часи. СЕС також зазнавали пошкоджень внаслідок обстрілів, але мали змогу продовжити роботу із втратами в потужності, від’єднавши зруйновані модулі.

Власник свого дому Андрій Горчинський з села Малютянка у Київській області перед новим роком поставив собі будинкову СЕС. Він зазначив: «Війна стала тригером, на перше місце увійшов безпековий фактор. Тому я провів цілий комплекс заходів реновації й підвищення енергоефективності в будинку: замінив циркуляційні насоси й насос подачі води на енергоефективні, утеплив будинок, оновив систему опалення. Також я маю генератор, але після встановлення сонячної станції майже ним не користуюсь. Комплекс встановленою мною СЕС включає: 10 фотопанелей по 550 Вт і чотири акумулятори загальною місткістю 9.6 кВт. Цього достатньо, щоб добу будинок жив повністю автономно від мережі».


Домашня СЕС Андрія Горчинського у с. Малютянка Київської обл. Фото: Андрій Горчинський

У цьому місті хочу підкреслити тезу: Перед тим, як встановити власну СЕС, Андрій провів комплекс заходів з енергоефективності, і це дуже важливо.

Читайте також: Домашня сонячна електростанція

Чи варто встановлювати СЕС під час війни?

Як зазначає Олексій Бадіка, засновник та генеральний директор компанії «Атмосфера», — «Після початку повномасштабного вторгнення, а особливо після атак ворога на енергетичну інфраструктуру, кількість запитів на встановлення автономних та гібридних СЕС під власне споживання від власників домогосподарств зросла в 10 разів. Це кардинально змінило як сам ринок, так і потребу наших клієнтів. Якщо раніше ми мали справу з інвесторами, які будували 30 кіловатні станції під зелений тариф, то зараз це запит на енергетичну безпеку та незалежність, які можна отримати за 8 тис. доларів, встановивши автономну СЕС на 5 кВт».

Фахівці вказаної компанії впевнені, що першу чергу, домашні СЕС розв’язують проблеми з перебоями в електропостачанні. Окрім того, власна станція допоможе зекономити кошти при майбутніх підвищеннях тарифів на електропостачання. Майбутнє дорожчання електроенергії — лише питання часу, адже реальні ринкові ціни на неї наразі в 4−5 разів вищі за ціни реалізації в Україні.

«Регулярні відключення електроенергії спонукали українців замислитися про переваги власної генерації електроенергії. Україна має значний потенціал розвитку сонячної енергетики, навіть вищий, ніж у багатьох сусідніх Європейських країн. На території України СЕС є ефективними та економічно вигідними в будь-якому регіоні, тож встановлення сонячної станції для власного споживання — це переваги з енергетичною автономією та економічні вигоди як зараз, так і в майбутньому», — розповідає Артем Семенишин, директор Асоціації сонячної енергетики України.

Який тип СЕС обрати для будинку?

Вибір типу сонячної електростанції залежить від мети її застосування. Найдешевшими з-поміж усіх є мережеві СЕС, які не мають акумуляторних батарей. Вироблена ними електроенергія використовується паралельно з енергією від електромережі та дозволяє зменшити вартість комунальних послуг і по можливості заробити, продаючи надлишки генерації за «зеленим» тарифом. У разі відсутності центральної мережі такий тип СЕС не може працювати.

Інфографіка: ГО «Еколтава»

Автономні СЕС забезпечують безперебійне електропостачання будинку. Вони генерують енергію для особистого споживання, а надлишок накопичують в акумуляторах. Надлишкову енергію можна використовувати, коли електроенергії від сонячних панелей недостатньо для живлення споживача — вночі або в хмарну погоду. Також існує можливість підключення до зовнішньої електромережі для живлення та поповнення заряду акумуляторів.

Інфографіка: ГО «Еколтава»

Станції, що поєднують в собі функції двох вищеперерахованих, звуться гібридними. Вони мають накопичувачі енергії та підключені до енергосистеми для віддачі власних надлишків у мережу.

Чого чекати власникам домашніх СЕС від держави?

В Уряді вважають, що поточна модель «зеленого» тарифу не стимулює власників домашніх електростанцій використовувати вироблену електроенергію для власного споживання. Як альтернатива для забезпечення розвитку малої розподіленої генерації пропонується новий механізм Net Billing. «Дана модель працює як взаємозалік: надлишок генерованої електроенергії передається оператору ринку, а власник станції отримує грошовий кредит для використання в наступний період. Цей механізм дозволяє і забезпечувати власне споживання, і мати користь з надлишку енергії, яку виробила СЕС», — зазначає Максим Бабаєв, експерт із зеленої енергетики, засновник Української коаліції енергетичної свободи та член правління Центру екологічних ініціатив «Екодія»

Якою буде українська енергетика майбутнього?

З початком війни та регулярними обстрілами об’єднаної енергетичної системи України магістральні лінії електромереж зазнавали ушкоджень. Через це регіонам доводилося покладатися на об’єкти генерації, які знаходилися поблизу. І за таких умов сонячна енергетика довела свою актуальність, забезпечуючи резервне живлення під час аварійних відключень. Найбільш відчутну роль відіграли невеликі СЕС з акумуляторними батареями у районах, віддалених від об’єктів вугільної, атомної або газової генерації. Тож нарощення кількості сонячних станцій для власних домогосподарств, здатних працювати незалежно від зовнішньої мережі, стане серйозним поштовхом до децентралізації енергетичної системи.

За матеріалами: NEW VOICE

Дякую, що залишаєтеся зі мною. Вам подобаються мої статті? Бажаєте бачити більше цікавих матеріалів?😌 Підтримайте мене, оформивши замовлення чи порекомендувавши знайомим. Буду радий підготовити для вас унікальний матеріал з розміщенням на вашому сервері.✍