Україна отримає систему Patriot. Це змінює хід війни?

ПРИВІТ МИ З УКРАЇНИ!

Мені подобалось інтерв’ю головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, яке він давав «Репортер» наприкінці минулого року.

В одному з головних завдань для ЗСУ він наголошує: «Я вірю в своє українське військо і в солдат, вони непереможні, але потрібні системи ПРО і ППО. Я не фахівець з енергетики, але мені здається, що ми балансуємо на тонкій межі. Якщо енергосистему зруйнувати, тоді дружини та діти військовослужбовців почнуть замерзати. І такий сценарій можливий. У якому настрої будуть бійці, уявляєте? Без води, світла та тепла — чи можна говорити про підготовку резервів для продовження бойових дій? Нині коефіцієнт ефективності ППО у нас 0,76. Росіяни використовують це, коли планують свої атаки: замість 76 ракет вони запускають 100, з них 24 досягають цілей. А що дві ракети роблять з електростанцією? Чекати на ППО два роки — так не піде».

Саме про системи протиповітряної оборони сьогодні річ.
21 грудня 2022 року уряд Сполучених Штатів оголосив про значну зміну політики, що надають Україні ракетну систему Patriot для допомоги у боротьбі з росією. 5 січня Німеччина оголосила, що також надсилає систему Patriot. Це знаменує значний зсув у війні, чи це щось вирішує?

Оскільки російське вторгнення в Україну наближається до другого року, країни НАТО та інші прихильники опору Києва проти РФ почали змінювати свою політику та виділяють не лише більше грошей, але й передову зброю та навчання, що було б немислимим на початку війни.

Побоюючись небезпеки розширення конфлікту, великі держави утрималися від надання систем озброєнь, які росія могла розцінити як провокацію, але ситуація змінилася в грудні, коли адміністрація президента США Дж. Байдена підтвердила, що надсилає одну батарею системи протиповітряної оборони Patriot в Україну яка є частиною нового пакету військової допомоги на 1,85 мільярда доларів США.

«Сьогоднішня допомога вперше включає систему протиповітряної оборони Patriot, здатну збивати крилаті ракети, балістичні ракети малої дальності та літаки зі значно вищою межею, ніж системи протиповітряної оборони, які надавалися раніше», — сказав держсекретар США Ентоні Блінкен.

Це серйозна зміна від початку конфлікту. У березні 2022 року Польща звернулася до Німеччини з проханням передати Україні пускові установки Patriot, але остання відмовила, мотивуючи це тим, що не хоче розгортати війну. Тепер Патріоти на шляху з усім, що випливає.

Радар стеження з фазованою решіткою для перехоплення цілі (Patriot) системи протиповітряної оборони, також відомий як ракетна система Patriot, є ракетою «земля-повітря» та протибалістичною системою. Вона побудована Raytheon Technologies як головний підрядник і вважається однією з найдосконаліших оборонних систем такого типу у світі.


Інфографіка ракети Patriot

Цей комплекс почав своє існування як заміна ракетній системі Nike Hercules у 1960-х роках і отримав назву Patriot у 1976 році. Вперше він був розгорнутий у Європі армією США в останні роки холодної війни, але не бачив дії до 1991 року. Війна в Перській затоці, коли вона здобула популярність, перехопивши іракські ракети SCUD, націлені на Ізраїль і Саудівську Аравію. Під час цього конфлікту уряд США стверджував, що показник успішного перехоплення становив 60 відсотків, що було нечувано на той час, хоча ці цифри були оскаржені.

Сьогодні Patriot служить приблизно в 17 країнах, а Сполучені Штати мають 1106 пускових установок Patriot у 15 батальйонах. Крім того, було випущено кілька варіантів, оскільки система була оновлена, і система мала надзвичайний успіх у низці конфліктів.

Читайте також: evtol horizon з крилами, що розсуваються

Здатна перехоплювати численні цілі на відстані від 20 до 100 миль (32-160 км), система Patriot встановлюється на вантажівки з чотирма пусковими установками, кожна з яких містить чотири ракети. Кожна батарея складається з енергетичної установки, радіолокаційної системи з фазованою решіткою, станції управління вогнем, пускових установок, антенно-щоглової групи і самих ракет. РЛС виявляє можливі загрози, станція управління бойовими діями розраховує траєкторії перехоплення, а антенна щоглова група забезпечує батарею зв’язком. У польоті радар наводить ракету на ціль.

Самі ракети мають довжину близько 17 футів (5,2 м) і діаметр приблизно 16 дюймів (42 см). Твердопаливні, вони можуть літати з надзвуковою швидкістю, досягати висоти 80 000 футів (24 000 м) і можуть знищувати свої цілі прямим ударом або безпосереднім вибухом 200-фунтової (90-кг) боєголовки, начиненої вибуховими речовинами. і осколками.

Кожна батарея потребує 90 солдатів для її розгортання та підтримки, але для бойового перехоплення потрібні лише три на станції керування боєм. Однак це недешево. Кожна озброєна батарея коштує 1 мільярд доларів, а кожен раунд приносить круті 4 мільйони доларів за постріл.

Чи змінює ситуацію в Україні використання систем ППО Патріот?

Головне питання щодо Патріота: чи змінить гру його відправка в Україну? Коротка відповідь: напевно, ні.

Прес-секретар Пентагону бригадний генерал ВПС Пет Райдер оголосив про навчання українського персоналу ракетній системі Patriot.
США відправляють лише одну батарею на конфлікт, і Німеччина також запропонувала лише одну. Система має обмежений діапазон і не дуже мобільна, тому дві батареї не можуть захистити дуже велику територію. Навіть у разі розгортання в столиці Києві можна було б охопити лише невеликий сектор.

Що ще гірше, минуть місяці, перш ніж ці батареї надійдуть, і навіть коли вони прибудуть, виникне проблема підготовки екіпажів. Навчання оператора запуску займає 13 тижнів, а техніка з обслуговування – 53 тижні.
Крім того, виникає питання, де їх навчати, яке є надзвичайно чутливим, оскільки НАТО вважає за краще тримати якомога менше своїх солдатів відкрито в Україні, щоб уникнути ескалації. США погодилися навчити до 100 українських солдатів на Patriot у Форт-Сіллі, Оклахома, що може пришвидшити роботу, але також ускладнить і без того довгий і заплутаний логістичний ланцюг поставок.

Інше питання, як використовувати Patriot. Це ефективно, але і дорого. Одна справа збити крилату ракету великої дальності, яка коштує сотні тисяч доларів, але запустити ракету вартістю 4 мільйони доларів, щоб знищити безпілотник вартістю 50 000 доларів, навряд чи є рентабельним. З обмеженими раундами це вимагатиме прийняття певних рішень щодо правил ведення бойових дій проти російських сил, які з часом все більше покладаються на дешеві іранські безпілотники.

Зрештою, ефективність системи Patriot, ймовірно, буде більше символічною та психологічною, ніж тактичною. Одним із ключових аспектів війни в Україні є моральний дух, коли обидві сторони намагаються принизити один одного, підвищуючи свій. «Патріот» вже має сильну міжнародну репутацію, і він може мати серйозний вплив на деморалізованих російських солдатів далеко за межі його фактичної військової користі. Це може стати надійним стримуючим фактором проти російських ВПС, які вже зазнали величезних втрат.

Крім того, розгортання «Патріота» має дипломатичний символізм для України, яка активно б’є в барабан щодо підтримки НАТО і часто стурбована тим, що ця підтримка може слабшати в умовах нестачі енергії та інших небезпек у Європі та Америці. Принаймні розгортання США є жестом відданості.

Така прихильність важлива, оскільки вторгнення в Україну спричинило бум продажів зброї, який перетворив систему Patriot на популярний товар на міжнародному ринку. Якщо війна триватиме, і Київ використає свої поточні запаси ракет Patriot, йому знадобляться гарантії того, що запаси готові.

У всякому разі, росіяни сприймають Патріот серйозно. путін погрожував знищити ЗРК «Патріот», а речниця МЗС росії Марія Захарова заявила, що кремль розцінює «Патріот» як ескалацію і що ракети будуть «знищені або вилучені».
Тому це важливо для України і тих, хто її підтримує.

Джерело: NewAtlas

Дякую, що залишаєтеся зі мною. Вам подобаються мої статті? Бажаєте бачити більше цікавих матеріалів?😌 Підтримайте мене, оформивши замовлення чи порекомендувавши знайомим. Буду радий підготовити для вас унікальний матеріал з розміщенням на вашому сервері.✍