Що таке брудна бомба і що робити, якщо вона вибухне?

ПРИВІТ МИ З УКРАЇНИ!

Росія заявляє, що Україна планує підірвати брудну бомбу.

Питання «брудної бомби» кремлем було направлено 25 жовтня до ООН. Сьогодні Рада Безпеки ООН переважною більшістю голосів відхилила прохання РФ щодо розслідування «застосування біологічної зброї Україною».

У серії телефонних розмов у неділю міністр оборони росії Сергій Шойгу повідомив своїм колегам у Великій Британії, США, Туреччині та Франції, що Україна планує підірвати радіоактивну брудну бомбу на власній території в рамках плану дискредитації росії . Незважаючи на те, що міністри країн НАТО швидко відкинули це твердження як заплутану спробу РФ вбити клин між Україною та її прихильниками або як підстановку чи атаку під фальшивим прапором, щоб виправдати черговий російський наступ, це твердження викликає питання, що таке брудна бомба і чим вона небезпечна?

Читайте також: Чи хочуть росіяни війни…

По суті, брудна бомба — це спосіб розповсюдження радіоактивного матеріалу на великій території. Там, де ядерна зброя, подібно до водневої бомби, ініціює ланцюгову ядерну реакцію з миттєвим вивільненням величезної кількості енергії та радіоактивними опадами як побічним продуктом, брудна бомба використовує звичайну вибухівку, щоб розсіяти хмару радіоактивного пилу, щоб забруднити цілу область.

Ідея не нова. Вперше його зробив популярним Роберт А. Гайнлайн у своїй науково-фантастичній повісті 1941 року «Рішення незадовільне», де генерал армії США розробляє спосіб посіяти радіоізотопи пилу над Європою, щоб покласти край Другій світовій війні. У реальному світі, після війни, ядерні держави грали з ідеєю помістити ядерну боєголовку в такі матеріали, як кобальт і йод, щоб отримати більше радіоактивних опадів. Однак, окрім надихання на сюжетний прийом у трилері 1964 року «Goldfinger» для опромінення золотих запасів США, це ніколи нікуди не дійшло.

Виготовити брудну бомбу настільки просто, що навіть найбідніші країни можуть її створити. Все, що потрібно, це трохи тротилу, відповідні детонаційні та термозапобіжні пристрої та каністра, наповнена відповідно шкідливим радіоізотопом, таким як цезій-137.

Радіоізотопи дуже поширені в усьому світі. Вони використовуються в медицині, промисловості, науці, консервуванні їжі, сільському господарстві та багатьох інших галузях. Це одна з причин, чому уряди накладають жорсткі обмеження на такі ізотопи та ретельно їх контролюють. Інакше існує ймовірність того, що такі ізотопи не лише потраплять у чужі руки, або можуть статися жахливі випадки, як той, що стався в Бразилії в 1987 році, коли пара металевих сміттярів проникла до покинутої клініки та викрала капсулу з джерелом радіотерапії, що містить порошкоподібний цезій-137. Не знаючи про те, що це таке, їх неправильне поводження з ним призвело до зараження 249 людей, 20 серйозно хворих і п’ятьох загиблих.

Проте було лише дві спроби застосувати брудну бомбу. Одна була в 1995 році, а інша в 1998 році чеченським сепаратистським угрупованням, хоча жодна бомба насправді не була підірвана.

Але що, якщо вибухнула брудна бомба? Яким би був результат? Деталі залежать від багатьох факторів, як-то використовувані ізотопи, ціль, навколишня географія та кількість людей у цьому районі. Хоча в цілому ефект був би дивовижним.
Міністерство енергетики США провело серію симуляцій атаки з брудною бомбою та виявило, що такий пристрій був здебільшого марним, як будь-яка зброя, призначена для досягнення військової мети або навіть просто заподіяння смерті та пошкодження.

Ці симуляції показали, що миттєво загинуть щонайбільше кілька людей у безпосередній близькості та навіть у цьому випадку лише внаслідок вибуху. Після цього поширення радіоактивного пилу залежить від вітру чи інших повітряних течій. Експерименти з хімічною та біологічною війною та терористичні атаки з використанням нервово-паралітичних газів показують, що простий випуск чогось у повітря є дуже поганим способом розсіювання агента. Це означає, що у прикладі з нервово-паралітичним газом хімічна речовина, яка теоретично може вбити ціле місто, може вплинути лише на кілька людей.

Для радіоактивного пилу розсіювання є складним, оскільки частинки пилу є відносно важкими і, на відміну від опадів, вони не викидаються високо в повітря. Це означає, що пил випадає з повітря за дуже короткий час, утворюючи дрібний округлий малюнок.
Найдивовижнішим результатом моделювання було те, як радіоактивний пил вплине на людей у цьому районі. Виявляється, навіть якби люди залишалися в зоні найвищого забруднення протягом цілого року без притулку, це дало б радіаційне опромінення близько двох берів, що еквівалентно двом комп’ютерним скануванням всього тіла.

Що саме це означає, важко оцінити, оскільки наслідки дуже низьких рівнів радіації все ще залишаються під питанням, причому деякі вчені дотримуються загальноприйнятої ідеї, що не існує безпечної нижньої межі радіаційного опромінення, тоді як інші вказують на новіші дослідження показуючи, що людський організм має певну здатність відновлювати радіаційні пошкодження на низьких рівнях. Однак навіть у екстремальному сценарії моделювання DOE результатом буде незначне підвищення ризику раку.

Це не означає, що брудна бомба не небезпечна. Цільова територія потребуватиме дезактивації, яка може коштувати мільйони, якщо не мільярди доларів, залежно від місця підриву бомби, і може тривати роки. Кумулятивний економічний ефект може бути величезним.

Однак найбільшу небезпеку становить паніка. Загальна несвідомість та неправильні уявлення про радіацію перетворили її на майже демонічну силу в умах багатьох. Навіть якщо фактичні втрати від брудної бомби були дуже незначними, паніка могла завдати жахливої шкоди за сотні чи навіть тисячі миль. Саме з цієї причини брудні бомби вважаються терористичною зброєю або «зброєю масового відволікання».

Що робити, якщо брудна бомба все ж вибухнула поблизу? За даними Центру з контролю за захворюваннями (CDC), якщо ви перебуваєте на вулиці, найкраще прикрити рот і ніс тканиною, щоб не вдихати пил, не торкатися нічого та входити всередину будівлі з неушкодженими вікнами, дверима та стінами. Потрапивши всередину, зніміть верхній одяг і закрийте його в поліетиленовий пакет для подальшої утилізації. Потім вимийте водою з милом, не забувши про волосся. Потім увімкніть місцеве радіо, щоб отримати інструкції.

Щодо України, то міністри закордонних справ США, Великої Британії та Франції відкинули російські звинувачення як «відверто неправдиві» та привід для подальшої агресії. Речник Державного департаменту США також заявив, що якщо росія все-таки підірве брудну бомбу чи будь-який ядерний пристрій в Україні, це матиме наслідки.

Сподіваємося, весь епізод виявиться жахливим блефом.
Джерело: NewAtlas

Дякую, що залишаєтеся зі мною. Вам подобаються мої статті? Бажаєте бачити більше цікавих матеріалів?😌 Підтримайте мене, оформивши замовлення чи порекомендувавши знайомим. Буду радий підготовити для вас унікальний матеріал з розміщенням на вашому сервері.✍